| Engine Displacement | 177.4 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | SI, 4 stroke, Oil cooled | |
| Mileage Per Liter | 45 kmpl Mileage | |
| Top Speed Ability | 114 kmph Top Speed | |
| Maximum Power | 16.79 PS @ 8500 rpm | |
| Maximum Torque | 15.5 Nm @ 7000 rpm | |
| Kerb Weight | 141 kg Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Disc |
| Name | TVS Apache RTR 180 |
|---|---|
| Model | Apache RTR 180 |
| Color | Pearl White, Gloss Black, Matte Blue, Matte Black, T Grey |
| Price | Expected Tk 210,000 |
| Brand | TVS |
| Type | Naked Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | 4 - stroke, SOHC 2-Valve, Air Cooled, BSVI Compliant DTS-i Fi Engine |
|---|---|
| Displacement | 177.4 cc |
| Maximum Power | 16.79 PS @ 8500 rpm |
| Maximum Torque | 15.5 Nm @ 7000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Oil Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet Multi Plate Clutch |
| Ignition | Twin Spark |
| Transmission | Manualnual |
| Gear Box | 5 Speed |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Bore | 62.5 mm |
| Stroke | 57.8 mm |
| ABS | Single Channel |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Analogue and Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Additional Features | Glide Through Technology, Remora Tyres |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 45 kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 114 kmph |
| Chassis | Double Cradle Synchro STIFF |
|---|---|
| Body Type | Sports Naked Bikes |
| Front Suspension | Telescopic Forks |
| Rear Suspension | Monotube Inverted Gas-filled shox (MIG) with spring aid |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 2085 mm |
|---|---|
| Width | 730 mm |
| Height | 1105 mm |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Wheelbase | 1300 mm |
| Kerb Weight | 141 kg |
| Headlight | Halogen With AHO |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V, 8 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-90/90-17, Rear :-110/80-17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 270 mm |
| Rear Brake Diameter | 200 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | Yes |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12V Full DC MF |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
Nice looking.
Engine Disp: 150cc Engine
Engine Type: Liquid cooled EFI overhead cam shaft
Mileage PL: 45 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 120 Km/h (Approx) Top Speed
Maximum Power: 12 bhp/8500r/min
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 150cc Engine
Engine Type: 4 – Stroke Single Cylinder
Mileage PL: 45 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 95 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 11.5 Bhp @ 8000 RPM
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 165 cc Engine
Engine Type: 4-stroke, 2-valve, single cylinder, Vertical engine
Mileage PL: 38 Kmpl Mileage
Top Speed: 135 Kmph Top Speed
Maximum Power: 16.8 BHP @ 8000 RPM
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 159.7 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-Stroke, OHC, SI Engine
Mileage PL: 50 kmpl Mileage
Top Speed: 114 kmph Max Speed
Maximum Power: 16.7 PS @ 8000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Dram
View Details →
Engine Disp: 159.7 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-Stroke, SI Engine
Mileage PL: 60 kmpl Mileage
Top Speed: 110 kmph Top Speed
Maximum Power: 15.2 Bhp @ 8500 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →